Kuidas hooldada kangastelki, et see kestaks aastaid

01.07.2022
Kuidas hooldada kangastelki, et see kestaks aastaid

Puuvillasest kangast telk on üks igavesti äge peavari nii iseendale nautimiseks kui ka külaliste vastuvõtmiseks ja romantiliseks majutamiseks. Et  telgist saadav nauding ja telgi eluiga oleks maksimaalne, tuleb hea seista telgi tervise eest.

Üks levinumaid telgikangal esinevaid probleeme on hallitus. Vaatamata telgikanga töötlemisele hallituse teket/levikut vastustavatele ainetele, ei ole hallituse tekke oht siiski 100% välistatud ning sobivate niiskustingimuste olemasolul võib hallitus tekkida ja levida ka töödeldud telgikangal (samuti telgi interjööril). Seega on telgi puhul kriitilise tähtsusega hoida telgi sisekliima võimalikult kuiv ja niiskete ning soojade ilmade puhul tagada telgis piisav ventitaltsioon.

Kui hallitus siiski ilmub, saab selle leviku peatada, kasutades asjakohaseid puhastusviise, -vahendeid ja -võtteid.

MILLAL TULEB TELKI UUESTI IMPREGNEERIDA?

Päikesekiirgus mõjutab Teie telgi veekindlust ning kangas on vähem veekindel juba peale 12–25-nädalast kasutamist. Veekindluse taastamiseks soovitame kasutada impregneerimisvahendeid, mille valiku leiate meie e-poe rubriigist Telgihooldus. Kuigi telgikangas on tehasest tulles juba eelnevalt immutatud seenevastase toimega ainega, tuleb seda protsessi regulaarselt korrata, sest päikesekiirgus jt ilmastikutegurid vähendavad töötluse mõju. Uue katte hoolikas pealekandmine nõuab küll mõnevõrra aega ja vaeva, kuid pikendab oluliselt teie telgi eluiga. 

LIHTSAIM VIIS TELGIKANGA VEEKINDLUSE TAASTAMISEKS ON JÄRGMINE:

1. Püstitage telk ja veenduge, et telgikangas on 100% kuiv.
2. Eemaldage telgikangalt tolm ja mustus harjaga.
3. Kandke immutusaine pehme pintsliga, rulliga, käsnaga vms vahendiga telgikangale. Impregneerimisvahend peab niisutama telgikanga põhjalikult läbi. Vedeliku võib peale kanda ka pritsiga ja seejärel pintsliga korralikult sisse hõõruda. Katsed on näidanud, et parim vahend impregneerimiseks on tavaline maalrirull.
4. Laske oma telgil kuivada tuule käes, eelistatavalt mitte otsese päikese käes.

Kui telgikangal juba esineb hallitust, tuleks kangast enne impregneerimist puhastada Ultramar Power Cleaneriga (telgikangas peab selleks olema märg) ja seejärel loputada ohtra veega, misjärel  pesta Ultramar shampooniga. Peale pesu ja enne Ultramar Protector impregneerimisvahendiga töötlemist tuleb telgil lasta kuivad. 

ÜLDISED NÄPUNÄITED HALLITUSE VÄLTIMISEKS PUUVUILLASEL TELGIKANGAL

Hallitus tekib niiskuse mõjul. Seetõttu tekib see kindlasti teie telgile, kui hoiate telki märjana. Kõige suurem hallituse tekke oht on, kui pakite telgi hooaja lõppedes kokku niiskena. Hallituse vältimiseks tuleb telki hoida kuivas, hästi ventileeritavas kohas. Lisaks tuleks telk enne hoiustamist puhastada igasugusest orgaanilisest mustusest (lehed, okkad, lindude väljaheited jms (loomulikult tuleks telki puhastada regulaarselt ka selle kasutamisel). Mõned näpunäited:

1. Tuulutage telki, eriti kui te seda ei kasuta. 
2. Ärge riputage telki kuivama, kuna voltides võib tekkida hallitus. Selle asemel püstitage telk väljas või garaažis ning avage uksed ja aknad, et tagada selle hea ventilatsioon. Võimalusel püstitage telk päikese kätte, sest päikesevalgus halvab hallituse elujõudu.
3. Puhastage ja taasimpregneerige telki perioodiliselt, et tagada ja säilitada selle veekindlus. Mida rohkem imab telgikangas endasse vett ja niiskust, seda suurem oht on telgis sees hallituse tekkeks.
4. Soovitame hoida telki puuvillases kotis, mis hingab ja ei sisalda pindaktiivseid aineid. Kilekott võib takistada kangamaterjali hingamist.
5. Veenduge, et telk oleks ideaalselt püsti, et vesi saaks lõuendilt kergesti maha libiseda.
6. Vältige telgi puudutamist vihma ajal.
7. Olge ettevaatlik kreemide, losjoonide, päevitusõliga jne. Rasused käed võivad kahjustada telkide veekindlust.
8. Toiduvalmistamise ajal ventileerige telk hästi, kuna kondenseerunud niiskus soodustab hallituse teket. 
9. Impregneerige oma telk uuesti pärast 12–25-nädalast kasutamist, et kaitsta telki päikesekiirguse eest ja pikendada selle eluiga. See periood võib olal ka lühem, kui telki kasutatakse püsivalt kas otsese päikesevalguse käes või on sademete hulk keskmisest suurem.
10. Kui teie telk ei ole enam veekindel ja/või kui lõuendile on tekkinud mustad plekid, tuleks telk täielikult kuivatada ja töödelda spetsiaalsete toodetega, nagu Ultramar Shampoo ja Ultramar Protector. Ärge kandke lõuendile pesupesemisvahendit, nõudeseepi, üldpuhastusvahendeid ega puhast valgendit, kuna need kahjustavad kanga struktuuri ja värvi. Mustuse või muda saab kuivalt maha pühkida pehme harjaga ja puhta veega.

TELGI PESEMISPROTSESS: 

1.Niisutage telk.
2. Kandke Ultramar Shampoo peale ja hõõruge see pehme pintsliga sisse.
3. Laske lõuendil lahusel umbes 10 minutit imenduda ja seejärel loputage seda rohke veega. Vajadusel pikendage imendumisaega.
4. Enne Ultramar Protectori kasutamist kanga uuesti immutamiseks laske telgil täielikult õhu käes kuivada.

 

Aga kui ei viitsi või ei taha seda kõike ise läbi teha, siis võite kaaluda telgi pesemiseks andmist professionaalsele pesijale. Tallinnas omab kogemust telkide pesus Harku Pesumaja